OGAR 200

 

Ogar 200 - wady eksploatacyjne

 INNE

 

Opisuję tu najczęściej spotykane usterki przy eksploatacji naszego jednoślada. Większość z nich związana jest z układem paliwowym i świecą - więc nimi należy się zająć w pierwszej kolejności.

Silnik pomimo usilnych prób nie chce zapalić
Zakładam, że instalacja zapłonowa jest sprawna (tzn. kable i cewki) oraz zalaliśmy silnik przed uruchomieniem.
Na początku należy wykręcić i sprawdzić świecę, jeśli nie działa to wymieniamy ją na nową - silnik po tym powinien zapalić bez problemu.
Bardzo częstą przyczyną nieodzywania się silnika są zapchane dysze. Należy je przedmuchać, jeśli silnik zaskoczy to problem z głowy - jeśli nie to należy przeczyścić gaźnik lub nawet cały układ paliwowy.

Silnik daje się uruchomić, ale po krótkim czasie przestaje pracować
Podobnie jak wyżej przyczyna najczęściej tkwi w układzie paliwowym - prawdopodobnie zapchał się kranik przy baku lub gaźnik. Trzeba najpierw spuścić całe paliwo z baku i delikatnie rozebrać kranik, następnie przedmuchać go i złożyć do kupy. Potem zabieramy się za gaźnik.
W przypadku dalszych niepowodzeń należy sprawdzić świecę, a przy braku iskry wymienić ją (zdarzają się przypadki że uszkodzona świeca na zimnym silniku wytwarza jako-taką iskrę, natomiast po rozgrzaniu już nie).
Jeśli silnik pracował normalnie a podczas jazdy nagle zgasnął i za cholerę nie chce zapalić to na 99% zapchały się dysze - trzeba je przedmuchać.

Silnik pracuje nierównomiernie, podczas jazdy często gaśnie
Przyczyną nierównej pracy silnika i jego gaśnięcia najczęściej jest świeca, trzeba ją sprawdzić i w razie czego wymienić. Gdy podczas jazdy silnik nagle nie chce się kręcić przy wyższych obrotach i przy dodaniu gazu gaśnie to na 99% padła świeca (zdarzył mi się taki przypadek). Drugą z kolei przyczyną może być zapchanie się dysz i zanieczyszczenie gaźnika - należy go przeczyścić (w razie podejrzeń o syfie w baku trzeba wyczyścić cały układ paliwowy).

Silnik strzela w gaźniku
Tu jest winny układ paliwowy, silnik ma za mały dopływ paliwa - prawdopodobnie kranik jest zapchany (wiecie co z tym fantem zrobić ;)

Silnik nie daje pełnej mocy
Jeśli silnik jest w dobrym stanie, spadek mocy powodują :
 - filtr powietrza - prawdopodobnie jest mocno zakurzony, można go spróbować przeczyścić w benzynie , ale najlepiej jest go wymienić na nowy
 - układ wydechowy zapchany nagarem - trzeba rozebrać wydech i usunąć cały nagar z kolanka
 - nieszczelne połączenia gaźnika z króćcem i króćca z cylindrem - należy wyrównać powierzchnie styku i założyć uszczelki
 - zbyt uboga mieszanka - należy ją ustawić zgodnie z opisem w dziale "Gaźnik"
 - układ paliwowy - być może jest zasyfiały i utrudniony jest przepływ paliwa.
W przypadku gdy silnik już kończy swój żywot, spadek mocy jest normalny. Powoduje go wytarta powierzchnia cylindra, zużyte łożyska, zbyt duży luz między tłokiem a cylindrem i zapieczone lub popękane pierścienie tłokowe. Skoro o pierścieniach - w pęknięcie ich w silniku o dobrym stanie powoduje porysowanie gładzi cylindra, co nieuchronnie prowadzi do spadku mocy i remontu silnika.

Silnik trudno uruchomić - w środku coś się ślizga
To "coś" to sprzęgło - należy je odpowiednio wyregulować śrubą regulacyjną. W przypadku gdy tarcze sprzęgła są zjechane do zera pomoże tylko ich wymiana na nowe.
Info - niektórzy podczas zapalania silnika wciskają klamkę sprzęgła. W ten sposób nigdy się nie uruchomi silnika, ponieważ sprzęgło łączy wał korbowy ze skrzynią biegów i kopytem - można kopać do upadłego i nic z tego nie wyjdzie.

Silnik ma za duże zużycie paliwa
Być może układ paliwowy jest nieszczelny, należy go wówczas uszczelnić. Za wysoki poziom paliwa w gaźniku też powoduje większy apetyt na paliwo, należy go obniżyć oraz sprawdzić szczelność komory pływakowej. Niektórzy powiedzą : "Mam wszystko szczelne i prawidłowo wyregulowane a silnik jest w stanie idealnym, więc dlaczego źre za dużo zupy?" Podczas częstej i intensywnej eksploatacji na mieście tak będzie - ciągłe przyspieszanie, hamowanie i postoje na skrzyżowaniach robią swoje. Ja stale jeżdżę w mieście, nie oszczędzam gazu na prostych i przy przyspieszaniu - więc nie dziwię się że spalanie wynosi od 3,5 nawet do 4 litrów.

Silnik pracuje nierówno, przerywa i krztusi się
Jeśli do tego iskrzy się na przerywaczu to na 99,9% padł kondensator w iskrowniku - należy go wymienić i przeczyścić styki przerywacza, a gdy są już mocno wypalone - wymienić na nowe.

Są to najczęstsze niedomagania naszych maszynek, jeśli macie jakiś inny problem z motorkiem to walcie na maila - ja odpowiem a potem wrzucę tą usterkę na stronkę:)

 
 

Wielki Brat czuwa - Twoje IP to 857.225.18.20.  Kopiowanie ZABRONIONE!!!