OGAR 200

 

Ogar 200 - literatura

 INNE

 

Z tego co wiem to istnieją chyba tylko dwie książki o motorowerach.

Pierwsza z nich to "Motorowery Romet - obsługa i naprawa". Jest to w zasadzie książka serwisowa - znajdziemy w niej dosłownie wszystko co byśmy chcieli wiedzieć o Rometach, od danych technicznych aż po budowę ich silników. Traktuje ona o następujących modelach : Kadet M-780, Kadet 110 Automatic, Ogar 200, Ogar 205, Chart 210, Pony 50-M-2, 50-M-3. Każdy kto posiada jakąś maszynę od Rometa, powinien się zaopatrzyć w niniejszą książkę. Ja niestety jej nie posiadam (przeglądałem tylko w szkole), myślę że mogą już być trudności z jej nabyciem, więc jeśli ktoś ma okazję kupić takową, niech nie marnuje okazji! Cena ok. 23 złocisze, format zbliżony do A4.

 

Druga książka o motorowerach to "Jeżdżę motorowerem - Technika jazdy, obsługa i usprawnienia" autorstwa J. Podlaskiego. Nie jest ona tak jak poprzedniczka książką serwisową, ale zawiera opisy niektórych motorków i informacje które mogą się przydać każdemu motorkowcowi. Opisuje następujące motorowery : Komar 3 typ 2350, Komar typ 2351, Komar typ 2352, Romet 750, Romet-Polo 760, Romet 50-M-1, Romet 50-T-1, Romet 50-TS-1, Werchowina 5, Werchowina 4, Simson S50B, Jawa 50 typ 20, Jawa 50 typ 23A - Mustang oraz Babetta. Jak widać jest tego trochę i nie są to tylko Romety, chociaż zabrakło niektórych jego modeli. Znalazły się również informacje o technice jazdy, eksploatacji, obsłudze i naprawie podzespołów motoroweru, oraz o turystyce motorowerowej. Autor pisze o zasadzie działania silnika, wymienia różnice pomiędzy dwu- a czterosuwem - słowem miodzio. Tak na koniec mogę dodać, że ma ona 200 stron - jest więc co poczytać. Ja osobiście jej nie czytałem, a opis zamieściłem tu dzięki uprzejmości Andrzeja Troczyńskiego, któremu za to dziękuję i pozdrawiam go. Format A5, lecz wątpię czy można ją jeszcze gdzieś dostać:( jeśli więc nadarzy się okazja - kupujcie!

 

Jeśli ktoś by mi się zapytał którą książkę chciałbym mieć, bez wahania odpowiedziałbym - oby dwie! To prawdziwa skarbnica wiedzy na temat motorowerów. Odsyłam do księgarni czy bibliotek i oczywiście polecam lekturę.

 

 

Wielki Brat czuwa - Twoje IP to 857.225.18.20.  Kopiowanie ZABRONIONE!!!